2016 Rivers National Qualifiers

2016 Rivers National: Llangollen Maelor AA water, R.Dee – 1st-2nd August 2016

Some dates have already been arranged, others will be added in due course. Note that following a vote taken at the 2013 TEFF AGM, you can enter as many Rivers Qualifiers as you like, and are no longer restricted to just the one.

To clarify:

1. An individual will be allowed to enter and fish as many River Qualifiers as they wish, as long as they have recognised the unique cut-off date for each of the various River Qualifiers, and providing they have paid for each Qualifier they have entered, including the TEFF Entry Fee, the Federation Surcharge, and the Fishery Charge.

2. It is up to each entrant to decide and manage which Qualifier they enter. However, if they successfully qualify at more than one Qualifier, the earliest qualification will stand, and any subsequent qualifications will be awarded to the next in line at that particular Qualifier.

3. The number of entrants that fished each Federation Qualifier will be used to decide the number of places in the National Final awarded to each Federation Qualifier on a pro rata basis.

Final Allocations, Entries & Results Spreadsheet: 2015-2016 Rivers Qualifiers Entries Results (j)

October 2015

Sat 24th October – Southern FF – R.Test, Broadlands Estate – Organiser: Simon Lucas – Overall Results: 1. Howard Croston 2. Cameron Craigs 3. Adam Sinclair 4. Malcolm Hunt 5. Lewis Hendrie 6. Andy Ford – Results: Broadlands qualifier results 2015 – More details on Southern FF web page

November 2015

Sun 8th November – South East FF Federation – Lower Itchen fishery – (Official Practice: Sat 7th November) – Organisers: Tony Fox & Mike Heritage – Overall Results: 1. Harry Fox 2. Harry Green 3. Lee Bartlett 4. Tony Fox 5. Mike Heritage 6. Cameron Craigs – Results Letter: Rivers results letter 2015 – More details on South East Federation web page

January 2016

Sun 24th January (Reserve date: Sunday 31st January) – Severn Trent Federation – R. Dee, Llangollen/Maelor Angling waters – Overall Results: 1. Martin Dixon 2. Phil Dixon 3. Scott Nellins 4. Gilliaum Vermeulen 5. Steve Cullen 6. Chris Richardson – Overall Results – Qualifier 24.01.16 – More details on Severn Trent Federation web page

February 2016

Sat 6th February – R.Test, Wherwell – Organiser: Andrew Croucher – Overall Results: 1. Simon Robinson 2. Andy Croucher 3. Cameron Craigs 4. Martin Burgess 5. Trevor Hayman 6. Ben Bangham – Report & Full Results: AT TEFF River Qualifer Wherwell Report Feb 2016

March 2016

Sun 13th March – Severn Trent Federation – R. Dee, Llangollen/Maelor Angling waters. – Overall Results: 1. Tony Baldwin 2. Phil Dixon 3. Tom Speak 4. M Tyndall 5. Andy Cliffe 6. S Clarke 7. Tom Gott  – Full Results: Severn-Trent Fed – Dee qualifier results 13-3-16 – More details on Severn Trent Federation web page

April 2016

Sun 3rd April – Northern FF Federation – R. Dee, Maelor – Overall Results: 1. Martin Dixon 2. Andy Cliffe 3. Tom Gott 4. Mark Withyman 5. Chris Richardson 6. Ian Greenwood – Full results: 2016 Score Card (River Dee) Results Summary – More details on Northern FF Fed web page

Sun 24th April – Northern FF Federation – R. Ure, Wensley – Overall Results: 1. Fred Bainbridge 2. Jon Barnes 3. Andrew Scott 4. Ian Greenwood 5. Stan Moore 6. Mike Dixon – Full results: 2016 Score Card (River Ure) Results Summary 2016 Score Card (River Ure) Results Summary – More details on Northern FF Fed web page

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.