2014 Rivers National Qualifiers

Some dates have already been arranged, others will be added in due course. Note that following a vote taken at the last TEFF AGM, you can enter as many Rivers Qualifiers as you like, and are no longer restricted to just the one.

To clarify:

1. An individual will be allowed to enter and fish as many River Qualifiers as they wish, as long as they have recognised the unique cut-off date for each of the various River Qualifiers, and providing they have paid for each Qualifier they have entered, including the TEFF Entry Fee, the Federation Surcharge, and the Fishery Charge.

2. It is up to each entrant to decide and manage which Qualifier they enter. However, if they successfully qualify at more than one Qualifier, the earliest qualification will stand, and any subsequent qualifications will be awarded to the next in line at that particular Qualifier.

3. The number of entrants that fished each Federation Qualifier will be used to decide the number of places in the National Final awarded to each Federation Qualifier on a pro rata basis.

October 2013

Sun 13th October – South East Federation – Lower Itchen fishery – Organiser: Andrew Green andrewgreen@agreencopy.freeserve.co.uk – Overall Results: (Top 6) 1st Cameron Craigs 2nd Tony Fox 3rd Lindsay Simpson 4th Bill Rankin 5th Graham Lumsdon 6th Terry Mann – Qualifier Report: 2013 SEFFF Rivers Qualifier – More details on South East Federation web page

Sat 26th October – Southern Fly Fishers – River Test, Broadlands Estate – Results: (Morning) 1st Ben Bangham 2nd Lindsay Simpson 3rd Andy McMahon (Afternoon) 1st Graham Lumsdon 2nd Robert Brown 3rd Charles Jardine – Full Results: Broadlands Results – More details on the Southern FF web page

Sat 26th October – Peninsula Federation – Lower Itchen fishery – Results: (Morning) 1st Mike Heritage 2nd Dave Drake 3rd Andy Cliffe (Afternoon) 1st Jay Curry 2nd Andy Croucher 3rd Lee Bartlett – Full Results: Lower Itchen qualifier results 2013 – More details on Peninsula Fed web page

January 2014

Sat 25th-Sun 26th January – Severn Trent Federation – River Dee, Llangollen – Organiser: Mike Mason m.a.mason@btinternet – Entry Form Entry form2014 – Note: This venue will now host the 2014 Rivers National in July (see above) – More details on Severn Trent web page

February 2014

Sat 8th February – Southern Fly Fishers – River Test, Wherwell – Results: (Morning) 1st Lee Bartlett 2nd Graham Lumsdon 3rd Martin Burgess (Afternoon) 1st Tony Baldwin 2nd Howard Croston 3rd Andy Deacon – More details on Southern FF web page

March 2014

Sunday 9th March – Northern FF Federation – River Dee, Maelor – Results: (Morning) 1st Tom Speak 2nd James Atkinson (Afternoon) 1st Dave Heeley 2nd Simon Robinson (Overall) 5th Graham Kennerley 6th Mike Dixon – More details on Northern FFF web page

April 2014

Sunday 27th April – Northern FF Federation – River Ure, Wensley – Results: (Morning) 1st Robert Brown 2nd Fred Bainbridge 3rd Ian Greenwood (Afternoon) 1st Andy Cliffe 2nd Andrew Scott 3rd Chris Richardson – More details on Northern FFF web page

May 2014

Saturday 10th May – Peninsula FF Federation – Upper Teign Fishing Association water – Organiser: Andrew Gooding Tel: 07976 766 727 or 01626 824771 andrewgooding298@btinternet.com  – Results: (Morning) 1st John Tyzack – (Afternoon) 1st Tony Baldwin – (Overall) 1st John Tyzack – More information on Peninsula FF Federation web page

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.