2013 TEFF Greys National Bank Championships

National Finals, Westlow Mere:

Individual – Saturday 5th October

Team – Sunday 6th October

Heats (further dates and venues will be added)

March

Sun – 3rd Chatton (Individual & Team) 18 fished – 12 individuals & 5 teams – Individuals: 1st Gordon Swain 2nd Simon Robinson 3rd Andrew Scott – Teams: 1st Chatton Chasers 2nd Blobbies
Sat – 9th Wansford (Individual & Team) 13 fished – 12 individuals & 3 teams – Individuals: 1st Lee Haslam 2nd Jim Tuck 3rd James Stephenson – Teams: Jubilee Flyfishers
Sun 17th – Sharpley Springs (Individual & Team) 23 fished – 18 individuals & 5 teams – Individuals: 1st Glen Appleby 2nd Anthony Meadows 3rd Dean Appleby – Teams: 1st Stonebridge AAAs 2nd Goonies
Sat 23rd – Toft Newton (Individual & Team) 13 fished – 12 individuals & 1 team (2nd team pulled out due to adverse weather for travelling) – Individuals: 1st Rob Frame 2nd Neil Deakin 3rd Peter Appleby – Team: Toft Trout.com
Sun 31st – Knitsley Mill (Individual & Team) 23 fished – 13 individuals & 5 teams – Individuals: 1st Paul Runec 2nd Trevor Wadds 3rd Blyth Palmer – Teams: 1st G Loomis

April

Sat 6th – Seighford (Individual & Team) 23 fished – Individuals: 1st Mark Harrison 2nd Tim Gilchrist 3rd Terry Phillips – Teams: 1st Marton
Sun 14th – Aldin Grange (Individual & Team) 14 fished – 12 individuals & 2 teams – Individuals: 1st Josh Fenton 2nd Ryan Mathews 3rd Tracey Davison – Teams: 1st Rainbow Warriors
Sun 21st – Westlow Mere (Individual & Team) 14 fished – 12 individuals & 2 teams – Individuals: 1st Colin Harris 2nd Harry Saxton 3rd Mike Dixon – Teams: 1st Seighford Sharks
Sun 21st – Walthamstow reservoirs (Individual & Team) 12 fished – 12 individuals & 2 teams – Individuals: 1st Mark Thomas 2nd Jim Dillon 3rd Lee Bartlett – Teams: 1st London Irish – Full Results Greys Bank Results
Sat 27th – Langley Dam  (Individual & Team) 19 fished – 8 individuals & 4 teams – Individuals: 1st Gareth Tilley 2nd Steve Cochrane – Teams: 1st Goonies

May

Sat 4th – Bushyleaze (Individual & Team) 13 individuals & 2 teams – Individuals: 1st Adrian Judd (unable to fish the final) 2nd Dave Wortley 3rd= John Page & Howard Leatherdale – Teams: Southern Feds                                                                                          Sat 25th – Bank House (Individual & Team) 11 fished – 9 individuals & 1 team – Individuals: 1st Graeme Kennerly 2nd Malcom Proudlock – Team: Westlow Wackers

July

Sun 21st – Innis Fishery (Individual) 11 fished – 1st Paul Jones 2nd Dave Jones                 Sun 28th – West House (Individual) 12 fished – 1st Andy Taylor 2nd Peter Crow 3rd Chris Micallef

August

Sat 3rd – Press Manor (Individual) 12 fished – 1st Bernie Maher 2nd Andy Miller 3rd Adam Hirst

Sat 10th – Knitsley Mill (Individual & Team) 13 fished, including 2 teams – Individuals: 1st Mark Howard 2nd Ben Race 3rd Bill Thompson – Teams: 1st MBB

Sun 18th – Innis Fishery (Individual & Team) Individuals: 1st Peter Runnalls 2nd Dave Higgins 3rd Len Nottle – Teams: 1st Innes 1

Sun 18th – Aldin Grange (Team) 1st Consett Budgies 18pts 11 fish 2nd Derwent Valley Fly Fishers 18pts 10 fish

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.